MÜHENDİSLİK EKONOMİSİ Prensipler ve Uygulamalar

Osman Okka

50,00 TL

Ürün stoklarda bulunmamaktadır.

Matematik ve Yaşam
Yazar(lar) Alattin Ural
Barkod 9786050331455
ISBN 978-605-033-145-5
Fiyatı 32,00 TL
Ebatı 13,5x21,5
Sayfa Sayısı 360
Kağıt/Renk 1. Hamur / Tek Renk
Baskı Sayısı 1. Baskı
Baskı Yılı Şubat, 2020
Yayınevi NOBEL Akademik Yayıncılık

Facebook Paylaş
Google Plus Paylaş

İndirim ile Ürünü satın al

Kitap Hakkında

Mikro düzeyden makro düzeye kadar yaşamda ve evrende, kaotik gibi görünse dahi dinamik bir düzen söz konusudur ve bu düzeni analiz ve ifade etmede matematik önemli bir araçtır. Doğayı, evreni açıklayan bilim dallarının ortaya koyduğu matematiksel bilgiler ile matematiğin kendi içinde ortaya koyduğu bilgiler kendi içinde ve aralarında bir harmoni içindedir. Kısacası herhangi bir yerde herhangi bir türden düzen varsa orada matematik de vardır.
Ölçme (adedi, uzunluğu, alanı, hacmi, zamanı) ve hesap yapma (alışverişte, bir işin bitmesi için gereklilikleri belirlemede, paylaşım yapmada, yön bulmada, ilişkileri tespit etmede vb.) gibi günlük hayatta kullanılması gereken temel bilgi ve beceriler, matematiğin ortaya çıkışını motive etmiştir. Dolayısıyla matematiksel kavram ve işlemler tanımlanmadan önce yaşamda duyumsanmış, keşfetmenin zihinsel altyapısı oluşmuştur. En temelde sayıları, şekilleri ve özelliklerini, matematiksel bir potansiyeli olan gerçek yaşam problemlerini çözmeyi ve genel olarak problemlere çözüm yöntemlerini ortaya koyabilmeyi de matematiksel düşünme becerisi olarak göz önüne aldığımızda; matematiği bir düşünme sanatı olarak tanımlamak uygun olacaktır. Bu temel unsurlar, zihnin bunları geliştirme eğilimi, bilme ve anlama isteği, hayatın matematiksel bilgi ve becerilerin kullanımını artıracak şekilde gelişmesi ve diğer bilim ve sanat dallarının matematikle olan ilişkilerinin artmasıyla giderek çeşitlenmiş ve ilerlemiştir.
Matematik ve yaşam arasındaki ilişki oldukça geniş kapsamlı olup genel olarak, “doğadaki matematiksel düzen”, “gerçek yaşam problemleri”, “bilim ve sanatta matematiğin kullanımı” konularını kapsar. Bilim dallarındaki matematiğin kullanımı, mevcut matematiksel bilgilerin büyük bir bölümünü kapsar ve kullanıldığı alanlar da oldukça geniş kapsamlıdır. Kitapta ele alınan konular ise şunlardır: Altın Oran (yüz, beden ve diş estetiğinde; kalpte, beyinde, akciğerde, jinekolojide, genetikte, yürüyüşte, finansta, pazarlamada, fizikte, mimaride, müzikte ve resimde), Çokyüzlüler (farklı bilim dallarında ve sanattaki uygulamaları), Fibonacci Sayıları ve kullanım alanları, Doğada Spiraller ve Sarmallar, Bitkilerdeki Matematiksel Düzen, Müzik ve Matematik, Fraktallar ve Yaşamdaki Uygulamaları (ekonomi, müzik, genetik müzik, doğal biçimleri modelleme, tıp, mimari, şehir planlama, jeoloji, parmak izlerinin sınıflandırılması, ağaçların sınıflandırılması, grafik tasarım, fraktal anten, fotoğraf sıkıştırma, heykel ve resim) ve gerçek yaşam problemlerinin çözümü noktasında Matematiksel Modelleme örnekleri. Özetle; bu kitapta doğanın matematiksel düzeni ve doğada, yaşamda, sanatta, estetikte ve bazı bilimsel alanlarda önemli bir yeri olan altın oran, Fibonacci sayıları, fraktallar ve düzgün çokyüzlüler üzerinde durulmuştur.

Kitap Bilgileri

Kitaptan

Yaşam Dönemleri ve Uyum Sorunları

Bilge Sulak Akyüz, Birsen Şahan, Çiğdem Demir Çelebi, Elif Ulu Ercan, Emine Feyza Aktaş, Erdal Baştemur, Gökçe Sancak Aydın, Haktan Demircioğlu, Hatice Epli, Hülya Tercan, Mustafa Alperen Kurşuncu, Nur Demirbaş Çelik, Osman Zorbaz, Ömer Karaman, Selen Demirtaş Zorbaz, Semra Uçar, Şule Baştemur, Zerrin Bölükbaşı Macit

38,00 TL

Atlas Kitap (e-Satış)
Nobel Kitap (e-Satış)
Ebabil Yayınları
Aktif Düşünce Yayınları
Hakemli Bilimsel Dergiler